Değerli bilim insanları,

Kongremiz birinci gününde isteyen katılımcılara “Nitel Araştırma Yöntemleri Semineri”ne katılma imkânı sağlayacaktır.

Semineri verecek eğitimcilerimizin özgeçmişi aşağıda yer almaktadır.

 

Dr.Öğr.Üyesi Erhan Aydın

Dokuz Eylül Üniversitesi İngilizce İşletme, İngilizce Uluslararası İlişkiler ve Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi bölümlerinden mezun oldu. Dokuz Eylül Üniversitesi İngilizce İşletme Yönetimi Yüksek Lisans Programı’nı tamamladı ve aynı zamanda bu süreçte Uşak Üniversitesi’nde akademisyen olarak göreve başladı.

 

Brunel University London’da Yönetim- Örgütsel Psikoloji alanında doktora eğitimini tamamlayarak “Doktor” ünvanını aldı. Bu süreçte, Imperial College London, Brunel University London, University of Law, Bloomsbury gibi dünyanın önde gelen üniversitelerinde motivasyon üzerine ve akademik gelişim odaklı seminerler verdi.

 

Aynı zamanda doktora eğitimini tamamladıktan sonra 7 ay boyunca Said Business School- Oxford Üniversitesi’nde aldığı bursla birlikte “Araştırmacı” olarak görev yaptı. Dr. Aydın, İngiltere’de bulunan Higher Education Academy’de “Associate Fellow” unvanı alarak İngiliz üniversitelerinde eğitim verme formasyonunu aldı. Kendi alanında ulusal ve uluslararası dergilerde yayınlanmış birçok makalesi bulunmakta olup aynı zamanda SSCI indeksli olan “Journal of Organizational Change Management” dergisinin editör danışma kurulunda yer almaktadır. Erhan Aydın, International Journal of Management Reviews gibi dünyanın önde gelen dergilerinde hakemlik de yapmaktadır.

 

2016 yılında bir bölüm yazarak katkı sunduğu, SAGE tarafından yayınlanan “Managing Diversity and Inclusion: An International Perspective” kitabı, İngiltere’nin en prestijli kurumu olan Charter Management Institute tarafından yönetim alanında yayınlanan yılın en iyi kitap kategorisinde “The Shortlist Award” aldı. Dr. Aydın; Mesa London Consultancy ve aynı zamanda “Erhan Aydın Akademi” markasının kurucuları arasında yer almaktadır.

 

 

Dr.Öğr.Üyesi Emir Özeren

Dokuz Eylül Üniversitesi Reha Midilli Foça Turizm Fakültesi öğretim üyesidir. Dokuz Eylül Üniversitesi İşletme Fakültesi İngilizce İşletme Bölümü lisans mezunu; aynı zamanda İngilizce Uluslararası İlişkiler Bölümünde çift anadal derecesine sahiptir.

 

Doktora öğrenimi için gittiği İtalya’da Roma Üniversitesi’nde (University of Rome “Tor Vergata”) hazırladığı “işyerinde cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği ayrımcılığı” tezi ile üstün başarı (Excellent Cum Laude) ödülünü almaya hak kazanmıştır. İngiltere’nin Queen Mary University of London, Eşitlik ve Çeşitlilik Araştırma Merkezi’nde (Centre for Research in Equality and Diversity) misafir araştırmacı olarak bulunmuştur.

 

Dr. Emir Özeren, Kadın Çalışmaları Anabilim Dalı Başkan Yardımcılığı ve Dokuz Eylül Üniversitesi Kadın Hakları ve Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezi (DEKAUM) yönetim kurulu üyeliği görevlerinde bulunmuştur. Journal of Career Development dergisi tarafından Editör Kurulu’na üye olarak seçilmiştir. Son olarak geçtiğimiz yıl British Council Newton Bursunu kazanarak 1 yıl süre ile doktora sonrası çalışmalarını Southampton Üniversitesi’nde misafir araştırmacı olarak sürdürmüştür.

 

Başlıca araştırma alanları örgütsel davranış, sosyal girişimcilik ve inovasyon, farklılıkların, çeşitliliğin yönetimi, toplumsal cinsiyet, çalışma yaşamında dezavantajlı gruplar, eşitlik ve ayrımcılık politikaları, queer ve eleştirel yönetim çalışmalarıdır.